Historia firmy

„…woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie…” (z preambuły Ramowej Dyrektywy Wodnej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Firmę studniarską z siedzibą w Orzyszu przy ul. Kanałowej 4 założył Antoni Roskowiński, który to w 1956 r. przyjechał z okolic Zielonej Góry, zbudował dom i rozpoczął działalność gospodarczą.

Wówczas otwory wierciło się za pomocą urządzeń ręcznych i prace trwały nawet parę tygodni. Po latach mój ojciec Eugeniusz kontynuował tradycje pod nazwą Zakład Studniarsko-Wiertniczy Eugeniusz Roskowiński. Metody pracy zmieniły się. Do wykonania odwiertu wykorzystywało się wieżę wiertniczą. Z czasem kupił pierwsze mobilne urządzenie wiertnicze URB 2,5. Dom dziadka przekształcił w magazyny i na terenie posesji zbudował nowy dla swojej rodziny. Dzisiaj mieszka w nim również moja żona i dzieci.

Eugeniusz z ponad 50-letnim doświadczeniem w wierceniu, pozostaje aktywnie zaangażowany w działalność. Przekazał wiedzę swoim synom, co stanowi wyraźną przewagę na rynku studniarskim. Obecnie firma działa pod nazwą Phu STUDNIA Piotr Roskowiński. Teren firmy powiększył się o sąsiednią działkę. Ciągle przybywa maszyn, aby zaspokoić potrzeby rynku. Rosyjskie urządzenia zakupione przez mojego ojca wyparły obecnie wiertnice niemieckiej produkcji. Wiercimy metodą dostosowaną do warunków gruntowych.

Obecny warsztat to więc zdobycze trzypokoleniowego zakładu, ciągle poszerzane, rozwijane, udoskonalane. Dzisiaj działalność prowadzona jest przez Piotra. Współpracujemy z klientami w promieniu 150 km od Orzysza. Dokładamy wszelkich starań, aby rozwój firmy był stały zarówno na polu urządzeń, nowych metod wiercenia i pogłębiania wiedzy.